szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
CO NAS DZIWI?

06-10-2014

1 euro kosztuje już tylko 1,25 dolara

   Sebastian Buczek
   Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

W ciągu ostatnich 5 miesięcy amerykański dolar w relacji do euro podrożał aż o 10%. Ta olbrzymia zmiana wynika głównie z odmienności polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed (który stopniowo ją zacieśnia) i ECB (który deklaruje, że będzie prowadził politykę coraz luźniejszą).

W ostatnich 5 latach relacja obu walut dwukrotnie dochodziła do poziomu ok. 1,20, po czym następowało znaczące umocnienie europejskiej waluty (vide wykres poniżej).

 

Czy i tak będzie tym razem? A może okaże się, że do trzech razy sztuka? Na razie bardziej prawdopodobny jest scenariusz przebicia przez poziom 1,20. Chyba, że Amerykanie zaczną obawiać się negatywnego wpływu mocnego dolara na swoją gospodarkę i podejmą działania mające na celu osłabienie swojej waluty. Jakie? Na przykład odłożą w czasie zapowiadane na przyszły rok podwyżki stóp.

Reasumując, 10% umocnienie dolara vs euro za nami. Ale na tym pewnie nie koniec. Wszystko w rękach Amerykanów, którzy na razie akceptują umocnienie swojej waluty, ale w którymś momencie mogą zacząć przeciwdziałać temu trendowi.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W IV kw. wzrost PKB zmalał do ok. 3% r/r. Ile wyniesie w całym tym roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna