Złoto to także poszukiwany surowiec dla przemysłu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Złoto to także poszukiwany surowiec dla przemysłu

Inwestowanie w złoto – odcinek V

Szlachetny metal, to nie tylko sztabki i biżuteria. To także ceniony ze względu na swe właściwości surowiec wykorzystywany przez zaawansowane technologicznie branże przemysłu.

 

W poprzednim odcinku naszego cyklu omówiliśmy największe źródło popytu na złoto, jakim jest branża jubilerska. Czas na kolejne źródło.

Chociaż złoto w pierwszej chwili kojarzyć się może przede wszystkim z tzw. tezauryzacją, czyli z gromadzeniem i przechowywaniem majątku, to w pewnym stopniu pełni też rolę surowca do produkcji, podobnie jak typowe metale przemysłowe typu miedź. Szlachetny kruszec za sprawą swych specyficznych właściwości fizycznych i chemicznych (trwałość mechaniczna, odporność na korozję, łatwość obróbki) jest wykorzystywany przede wszystkim w zaawansowanych technologicznie branżach.

Oto lista przykładowych zastosowań złota:

  • elektronika i telekomunikacja: ciekawostką jest choćby to, że cenny kruszec znalazł zastosowanie w smartfonach i tabletach,
  • przemysł motoryzacyjny: katalizatory spalin,
  • medycyna: branża dentystyczna, farmaceutyczna (leki m.in. na reumatyzm i nowotwory), implantologia (złote implanty są łatwo przyswajalne przez organizm) i mikrochirurgia,
  • nanotechnologia,
  • technologie kosmiczne (osłony wykonane ze złota chronią przed promieniowaniem).

Wbrew pozorom omawiane źródło popytu wcale nie pełni roli marginalnej. Przykładowo w 2012 r. udział przemysłu technologicznego w całym popycie na złoto wyniósł ok. 9%. Zapotrzebowanie zgłaszane przez fabryki ma jednocześnie trudną do zbagatelizowaną zaletę: jest niezwykle stabilne. Od dziewięciu lat popyt z tego źródła mieści się w przedziale 400-500 ton rocznie. Zakupy złota są też bardzo równomiernie rozłożone na przestrzeni roku. Silne wahania koniunktury gospodarczej, ani nawet huśtawka notowań samego złota nie mają tu drastycznego wpływu. Tak dużą stabilnością nie cechuje się żadne inne źródło popytu na cenny kruszec.

Rys. 1. Popyt na złoto (tony)

Popyt na złoto 

Reasumując, zaawansowany technologicznie przemysł generuje popyt na złoto, który cechuje się stosunkowo niewielkimi wahaniami. Jest to czynnik na dłuższą metę stabilizujący rynek szlachetnego metalu, będący przeciwwagą m.in. dla transakcji spekulacyjnych.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory