Korekta już bardzo zaawansowana | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Korekta już bardzo zaawansowana

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Przed tygodniem pokusiłem się o prostą symulację. Wychodząc z założenia, że u źródeł przesilenia na GPW leży wcześniejszy niebezpiecznie duży optymizm rynkowy, naniosłem obecną ścieżkę korekty na poprzednie dwie korekty, które również wiązały się z chłodzeniem rozgrzanych nastrojów. Ponieważ od tego czasu indeksy wykonały dalszy ruch w dół, czas na aktualizację tej symulacji.

Zacznijmy od aktualizacji kluczowego dla tej symulacji wskaźnika, czyli odsetka byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Według najnowszego (czwartkowego) odczytu odsetek optymistów spadł do 43,3%. Jak widać na wykresie, proces chłodzenia nastrojów przebiega nawet jeszcze szybciej niż w dwóch poprzednich przypadkach. Niestety wskaźnik ciągle nie dotarł jeszcze w okolicę 30% - dopiero tak niski odsetek byków był poprzednio dobrą okazją do kupowania akcji. 

Rys. 1. Spadek odsetka byków w ankiecie SII z historycznych szczytów (%)

Spadek odsetka byków z historycznych szczytów 

Czas też zaktualizować kolejny wykres, czyli ścieżkę, po jakiej kroczy WIG w porównaniu z historycznymi ścieżkami zmian.

Rys. 2. Zmiany WIG po wcześniejszym wzroście odsetka byków w ankiecie SII powyżej 63%

Zmiany WIG po wcześniejszym wzroście odsetka byków w ankiecie SII powyżej 63% 

Zaledwie dwa tygodnie wystarczyły, by WIG spadł o tyle, ile poprzednio spadał przez prawie 4 miesiące. To sugeruje, że tym razem w grę wchodzi nie tylko "zwykłe" chłodzenie nastrojów. Gwałtowność ruchu w dół i relatywna słabość (w czwartek nasz rynek był najsłabszy na świecie) dowodzą, że akcjom szkodzą także inne czynniki. Na czoło wysuwa się utrzymująca się niepewność w sprawie ostatecznego sposobu oraz skali de facto drenażu pieniędzy z OFE do ZUS. Po drugie, polskim akcjom szkodzi sytuacja na globalnych rynkach wschodzących. Indeks MSCI Emerging Markets osuwa się do wielomiesięcznych minimów, co ma z kolei związek z dekoniunkturą na rynku surowców.

Sytuacja na polskim rynku akcji to efekt swoistego kompromisu między słabą koniunkturą na części rynków wschodzących (z Chinami i Brazylią na czele), a ciągle znacznie lepszą koniunkturą na rynkach rozwiniętych (z USA na czele). Skoro już mowa o Wall Street, to warto też zaktualizować wnioski sprzed tygodnia. Wskaźnik stowarzyszenia NAAIM, obrazujący odsetek akcji w aktywnie zarządzanych portfelach, spadł w szybkim tempie do 34%. Nie jest to jeszcze poziom skrajnie niski (za taki można uznać odczyty poniżej 20%), ale jest przy podobnych jego wartościach co obecnie skończyła się m.in. korekta spadkowa w maju 2012 r.

Rys. 3. S&P500 i odsetek akcji w aktywnie zarządzanych portfelach w USA

S&P500 i odsetek akcji w aktywnie zarządzanych portfelach w USA 

KONKLUZJE:

  • zarówno na GPW, jak i Wall Street wskaźniki optymizmu spadają w szybkim tempie;
  • nastroje rynkowe nie są jednak jeszcze aż tak złe, że warto już "w ciemno" wypełnić portfel akcjami.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory